Skip to main content

İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı


İş yaşamında zorunlu olan izin belgelerinden en önemlilerinden biri işyeri açma ve çalışma ruhsatıdır. Bu konuda hangi işletmelerin işyeri açma belgesi alabileceği ilgili yönetmelikte belirtilmiştir. İşletmenin faaliyetlerini resmi olarak sürdürebilmesi için zorunlu tutulan ruhsatlardan biridir. Endüstriyel tesisler, ticarethaneler, yazıhaneler, alışveriş mağazaları, dükkan ve tezgahlar, üretim tesisleri ve fabrika gibi tüm işletmeler işyeri açma ve çalışma ruhsatı alması gereken kuruluşların içerisinde yer almaktadır.

Model Çevre Danışmanlık firması olarak ruhsat alım sürecinin tamamında yardımcı olarak en mühim belgelerden birine sahip olmanıza yardımcı oluyoruz. Danışmanlık hizmetimiz kapsamında mensup olmak istediğiniz işyeri sınıfına karar verilmesi, gerekli evrakların tamamlanması, başvuru yapılması, işyerinin tarafımızca ve resmi birimlerce kontrol edilmesi ve ruhsatın elde edilmesi yer almaktadır.

Tüm bu aşamalarda görevlendirdiğimiz belirli personelimiz sürecin başından sonuna kadar her türlü desteği sağlamakta ve sonuca ulaşmada en büyük yardımcınız olmaktadır. Bakanlığımız tarafından yetki verilmiş en saygın danışmanlık firmalarından biri olarak bugüne dek sunduğumuz hizmetler toplam kalite anlayışıyla sunulmuştur. Resmi süreçlere hakim deneyimli personelimiz ile başarılı sonuçlara ulaşmanız için tüm imkanlarımızı ve bilgimizi seferber etmekteyiz.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Nasıl Alınır?

İşletmeniz için gerekli olan işyeri açma ve çalışma ruhsatı nasıl alınır süreci danışmanlık firması ile anlaşmanızla başlamaktadır. Akabinde yaptığımız bilgilendirme toplantısı ile süreç tüm aşamalarıyla anlatılmaktadır. İşyerinin bulunduğu kentin ilçe belediyesine başvurmak üzere ilgili belgeler hazırlanır ve akabinde başvuru yapılır. Belediye ruhsat işleri birimleri arasında farklılıklar olduğu için istenen belgelerin ilgili belediyeden öğrenilmesi gerekmektedir.

İşyeri sınıfınızı belirleme aşamasında yönetmeliklerin ışığında hareket edilerek iki ana başlıktan hangisine mensup olunacağı belirlenir. Bu iki ana başlık;

  1. 1. Gayrisıhhi Müesseseler ve Sıhhi Müesseseler (Faaliyetleri esnasında çevreye zarar verecek maddeler üreten tesisler, yalnızca satış ve sunum yapılan işletmeler)
  2. 2. Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri şeklindedir.

İşyeri sınıfını belirledikten sonra başvuru için gerekli belgelerin hazırlanması sürecine geçilir ve ivedilikle bu aşama bitirilir.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Alma

Belediyelerden iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alma için ruhsat biriminin belirttiği ilgili başvuru evrakları hazırlanır. Ön incelemenin yapıldığı kontrol birimine teslim edilir. Teslim edilen evrakların kontrolü yapıldıktan sonra eksiksiz olduğu anlaşılınca başvuran kişiye teslim alındığına ilişkin belge verilir.

Belge teslimini müteakiben kontrol birimi tarafından bir kez daha kontrolü yapılır. Belgelerin tamamen usule uygun olduğu anlaşılınca, işyeri ziyareti yapacak ekiplere teslim edilir. İşyerini ziyaret eden ekibin uygun raporundan sonra evraklar ruhsat denetim birimine aktarılır.

Tüm kontrollerin ardından başvuru evraklarının ve işyerinin uygun olmasının anlaşılması ve rapor edilmesinin ardından ruhsat alınması kesinleşmektedir.

isyeri acma ve calisma ruhsati

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Yönetmeliği 2019

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı yönetmeliği 2019 yılında da firmamız tarafından sürekli takip edilerek yapılan değişiklikler çalışma sistemimize entegre edilmektedir. Yapılan güncellemeler müşterilerimizle de paylaşılmakta, istenen ek belgeler ve çalışmalar hızlı şekilde hazırlanmakta ve gerçekleştirilmektedir.

İlgili yönetmelikte işyeri adresinin değişmesi durumunda neler yapılacağı, işyeri sahibinin vefatı halinde mirasçıların yükümlülükleri sorumlulukları ve hakları, işyerinin periyodik denetimi gibi konular yer almakta ve oldukça aydınlatıcı olmaktadır. Ruhsat yenilenmesi halinde istenen belgeler mevzuatta yer almaktadır. Model Çevre Danışmanlık olarak tüm mevzuata hakim olarak başvurularınız için gerekli tüm resmi süreçleri yerine getiriyoruz. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı konusunda da alanında en deneyimli personelimizi danışmanlık hizmetini gerçekleştirmek üzere görevlendiriyoruz.