Skip to main content

Çevre Danışmanlık


İnsan eliyle giderek bozulan ekolojik denge, devletleri ve sivil toplum kuruluşlarını bu konuda önlem almaya zorlamaktadır. Çevre kirliliği ilk etapta diğer canlıları etkilese de eninde sonunda insan sağlığını da çok tehlikeli şekilde tehdit edecektir. Bu yüzden özellikle iş hayatında alınabilecek önlemler ile çevre bilinci geliştirilmesi önemlidir. Bu bağlamda turizm sektörüyle alakalı olarak, işletmelerin çevre duyarlılığına sahip olduğunu gösteren yeşil yıldız sertifikası düzenlenmektedir.

Doğanın rengini, gökyüzünün sadeliğini yansıtan yeşil yıldız sertifikası başta oteller olmak üzere moteller, pansiyonlar ve benzeri turistik konaklama yerlerinin çevreye zarar vermediğini belgelendirmektedir.

Bu kapsamda oluşturulan belirli standartlar, işletmeleri çevreyle ilgili çalışmalarda güvenilir seviyelere çıkartarak, yaşadığımız çevreyi korumamıza yardımcı olmaktadır. Yurtdışından tatile gelecek turistlerin konaklayacak yer ararken, yeşil yıldız sertifikasına sahip işletmelerin daha çok tercih edileceği unutulmamalıdır. Zamanla önemini kavradıkça yerli turistler de aynı duyarlılığa sahip olacaktır.

Yeşil Yıldız Belgesi Nasıl Alınır?

Önemi bariz şekilde görünen yeşil yıldız belgesi nasıl alınır konusu, Model Çevre Danışmanlık olarak uzmanlık alanlarımızdan birisidir. İlgili bakanlıkla tüm yazışmaları tamamlamak, sertifika başvurusu sürecini profesyonel şekilde sürdürmek, işletmeye ait yeşil yıldız politikasını oluşturmak, mevzuatın güncel halini takip etmek ve başvuruları değişikliklere göre uyarlamak, yeşil yıldız belgesi hizmetimiz kapsamında yaptığımız işlemlerdir.

Özellikle yeni işletme açacak olan girişimcilerin yüzden fazla kritere uyumlu olacak şekilde proje yapmaları gerekmektedir. Model Çevre Danışmanlık olarak yürüttüğümüz yeşil yıldız belgesi danışmanlık hizmetimiz kapsamında bürokratik teamüllere uygun şekilde belgelerinizi hazırlıyor ve sertifika sahibi olmanızı sağlıyoruz.

Yeşil Yıldız Belgesi Nasıl Alınır ile ilgili sunduğumuz danışmanlık hizmetimiz ilgili prosedürlerin tamamlanmasının yanında hizmet içi eğitimleri da kapsamaktadır. Geliştireceğimiz çözüm ortaklığı sayesinde çevre ile ilgili tüm mevzuatlara uygun bir işletmeye sahip olmanızı sağlıyoruz. Süreçleri yönetirken sizin de bilgi sahibi olmanıza ve yeterli duruma gelmenize yardımcı oluyoruz.

Yeşil Yıldız Kriterleri 2019

İlk olarak 2008 yılında yayınlanan “Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama Tesislerine Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi Verilmesine Dair Tebliğ” hükümlerinde yer alan yeşil yıldız kriterleri 2019 yılında da aynı şekilde geçerli olacaktır. Kalite standartlarına uyacak şekilde belirlenen kriterler turizm potansiyelini geliştirecek şekilde düzenlenmektedir.

Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi için gerekli tüm evrakları düzenleyerek eksiksiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş firma olarak tüm işlemlerinizi güvenli şekilde gerçekleştiriyor ve sonucunda sertifika sahibi olmanızı sağlıyoruz.

yesil yildiz belgesi hizmeti

Yeşil Yıldız Eğitimi

Model Çevre Danışmanlık olarak yeşil yıldız sertifikasına sahip olmanız için gerekli olan süreçleri takip edebileceğiniz, belirlenen kriterlerin sürdürülebilirliğini sağlayacağınız yeşil yıldız eğitimi programımız ile sizlerin de bu konuda tamamen bilgi sahibi olmanızı sağlıyoruz. Bakanlığımızın bize aktardığı bilgileri, tecrübemizle perçinleyerek müşterilerimize aktarıyoruz.

Yeşil yıldız eğitimi çevreye duyarlılık kampanyası kapsamında, su tasarrufu yapmanızı, enerji verimliliği sağlamanızı, çevreye zarar verecek maddeleri daha az tüketmenizi, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenizi, mimari yapınızı ve peyzaj düzenlemenizi ekolojik olarak planlamanızı sağlamaktadır. Bu eğitimler sonucunda yeşil yıldız sertifikası başvuru şartlarını, süreçlerini, hazırlanması gereken evrakları ve takibini öğrenmektesiniz. Uzmanlarımız tarafından verilen eğitimlerde çevreye duyarlılık konusunda alabileceğiniz tüm önlemleri yapabileceğiniz tüm değişiklikleri ve bunların mevzuatlara uygunluğunu öğreneceksiniz.

Model Çevre Danışmanlık firması olarak çevre danışmanlık yönetmeliğini esas alarak ÇED raporu, çevre izin ve lisans belgesi, atık yönetimi uygulaması, çevre yönetim sistemi, deşarj izni, madencilik proje hazırlama, işyeri açma ve çalışma ruhsatı, asbest sökümü, emisyon ölçümleri gibi konularda profesyonel destek sağlıyoruz.