Skip to main content

5 Adımda İşletmeniz İçin Atık Yönetimi Planı

İyi işler tesadüfen olmaz. Plan yaparlar.

Etkili işletmeler, kaç kişiyi işe almaları gerektiğini, üretimlerini, tedarik zincirlerini ve dağıtım zincirlerini planlar.

Bu nedenle işletmeler bir atık yönetim planı da yapmalıdır. Bu tür planlar yalnızca çöplüklere atılan atık miktarını ve atmosfere salınan sera gazlarını azaltmakla kalmaz; işinize para kazandırırlar.

5 Adımda İşletmeniz İçin Atık Yönetimi Planı - Model Çevre

İsraf henüz işinizle ilgili bir endişe değilse, gelecek bunu değiştirecektir. Hiçbir şey olmazsa, hükümet geri dönüşümü zorlamak için vergileri kullanacaktır.

Bu nedenle, tüm işletmeler proaktif olmalı ve çevreyi en iyi şekilde korumak ve işletme giderlerini azaltmak için ürettikleri atıkları ve yerel yasalara uygun olarak en iyi nasıl yönetebileceklerini değerlendirmelidir.

Bir atık yönetim planı, atıkları yönetme hedeflerinizin ve bu hedeflere ulaşmak için yapmanız gerekenlerin yazılı kaydıdır.

1. Adım

Yerel atık yönetimi ve toplama hizmetlerini belirleyin. Bu hizmetler sayıca ve size yardımcı olabilecekleri atık malzeme yelpazesinde artmaktadır. İşletmenizin konumuna ve işletmenizin ürettiği atık türlerine göre seçeneklerinizi açıklayabilirler.

5 Adımda İşletmeniz İçin Atık Yönetimi Planı 1. Adım - Model Çevre

2. Adım

Atık ve geri dönüşüm toplama sözleşmelerini anlayın. Seçeneklerinizi ve dahili atık yönetimi prosedürlerinizi sözleşmenizin gerektirdiği şekilde nasıl uyarlayacağınızı analiz edin.

3. Adım 

Ekiplerinizle birlikte tüm eylem planlarınızı gözden geçirin, böylece herkes israfı azaltmak için gerekli prosedürlerdeki değişiklikleri anlar. Herkesin üst yönetimin bu çabanın arkasında olduğunu anladığından emin olun.

Atık

5 Adımda İşletmeniz İçin Atık Yönetimi Planı 3. Adım - Model Çevre

4. Adım

Prosedürleri uygulayın. Tüm değişiklikler gibi, ne kadar kapsamlı olduklarına bağlı olarak, bunları aşamalı olarak almayı daha verimli bulabilirsiniz. Sonuçlara bağlı olarak, hedefleri ayarlamanız gerekebilir.

5.  Adım

İzlemeye ve ayarlamaya devam edin. İşler değişir. İşletmeniz değişirse, atıklarınız değişebilir. Teknoloji değişecek. Atık yönetimi hizmetiniz tarafından sunulan hizmetler genişleyebilir.

  • İzlenme: 410