Skip to main content

Güvenli Turizm Sertifikasyonu Nedir?

Farklı özellikleri ve zenginlikleri nedeniyle turizm yönünde gelişmiş ülkelerde, turistik bölgelerde faaliyet gösteren birçok işletme türü bulunmaktadır. Bu işletmelerin kalite standartlarını yükseltmek amacıyla ülkelerin turizmle ilgili resmi makamları bir dizi geliştirme önlemi almaktadır. Bu işletmelerin denetimini yapan, verdikleri hizmetin çıtasını yükseltmeleri için çeşitli belgeler veren resmi kurumların amacı ülkedeki turizm faaliyetlerinin belirli bir standardın üzerine çıkmasını sağlamaktır. İşte bu amaçla düzenlenen güvenli turizm sertifikasyonu da yerli ve yabancı turistlerin daha güvenli hizmet almalarını sağlamayı amaçlar.

Güvenli Turizm Sertifikasyonu Nedir? - Güvenli Turizm Sertifikasyonu Nedir? - Model Çevre

Turizm sektöründe söz sahibi olan tüm paydaşların işbirliği ile hazırlanan bu mutabakat çerçevesinde başvurusunu hazırlayan turizm işletmelerinin güvenli turizm sertifikasyonu almaya hak kazandıkları bir sistem oluşturulmuştur. Bu sertifikayı alan işletmeler, müşterileri için güvenli şekilde konaklama, ulaşım, etkinlik ve eğlence vaat etmektedir. Bu sertifika konaklama arayan turistlerin ilgisini çekmekte ve tercihlerinde rol oynamaktadır.

Güvenli turizm sertifikasyonu konusunda dünyada ilk çalışma yapan ülkelerden biri olarak 2021 yılında başlatılan bu uygulama birçok ülkeye de ilham kaynağı olmuştur. 2021 Ocak ayı itibariyle verilmeye başlanan bu sertifika 30 oda sayısından yüksek olan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Bu oda sayısından daha düşük işletmeler için ise isteğe bağlı olarak düzenlenmiştir.

Güvenli Turizm Sertifikasyonunu Kimlere Verilir?

Güvenli turizm sertifikasyonu almak isteyen işletmeler için bazı koşullar belirlenmiştir. Ön koşul olarak oda sayısının 30 ve daha yukarı olan konaklama tesisi olmak şartı istenmektedir. Konaklama tesisleri dışında tur şirketleri, deniz turizmi yapan işletmeler ile yeme-içme hizmeti veren tesisler bu sertifikaya başvuru yapabilmektedir. Müşterilerin ilerleyen süreçlerde konaklama için veya diğer hizmetler için arayış yaparken bu ve benzeri sertifikaları önemseyecekleri beklenmektedir.

Güvenli Turizm Sertifikasyonunu Kimlere Verilir? - Güvenli Turizm Sertifikasyonunu Kimlere Verilir? - Model Çevre

Bu sertifikayı almaya hak kazanan işletme, şirket ve tesislerin düzenli olarak bazı başlıklar altında denetlendikleri görülmektedir. Değerlendirme kriterlerinden ilki hijyen olmaktadır. Birçok açıdan işletmenin veya tesisin hijyen kurallarına uyup uymadıkları incelenmektedir. Sertifika sürecinin Pandemi döneminde başlaması konaklayacak kişilerin güvenli olan tesislere öncelik vereceğinin kanıtıdır.

Yeni bir program olduğu için 2021 yılının ilk 6 ayında özellikle Pandemi nedeniyle uygulama noktasında aksamalar olmuştur. Ancak her yıl beş veya altıncı aydan itibaren denetimlerin yoğunlaşacağı tahmin edilmektedir. Başvurunun kabul edilmesinin ardından aylık denetimler ile işyerlerinin tüm kriterler açısından inceleneceği belirtilmektedir.

Havacılık işletmeleri için de geçerli olan bu sertifika programı sonucunda belge almaya hak kazanan firmaların ve bu firmalara ait tesislerin güvenli hava hizmetleri ve ulaşım seçenekleri sundukları değerlendirilmektedir. Güvenli turizm kapsamında yerli ve yabancı turistlerin ulaşım için tercih ettikleri yöntem ile başlayan ve ardından konaklama için tercih ettikleri tesisler ile devam eden bir tatil döngüsünde güvenli seyahat ve oda ile karşılaşmaları amaçlanmaktadır.

Güvenli Turizm Sertifikasyonu Başvuru Süreci

İlgili bakanlık tarafından güvenli olduğu onaylanan bu tesislerin periyodik olarak denetlenmeleri sayesinde güvenli kimliklerini sürdürmeleri söz konusu olacaktır. İlgili başvuru sürecinde çevre danışmanlık firmasından yardım alarak süreci başarıyla atlatabilirsiniz. İlgili değerlendirme sürecinde gerekli olan belge, bilgi ve dokümanların hazırlanarak gerekli kurumlara teslim edilmesi, online başvuru aşamalarının başarıyla tamamlanması gerçekleşmektedir.

Güvenli Turizm Sertifikasyonu Başvuru Süreci - Güvenli Turizm Sertifikasyonu Başvuru Süreci - Model Çevre

Güvenli turizm sertifikasına sahip olan işletmelerin ilgili Bakanlıkların web sitelerinde yayınlanması faydalı olmaktadır. Başvuru yapmak isteyen tesisler istenen evrakları tamamlayarak ve gerekli panele girişleri yaparak başvuruları değerlendirme aşamasına göndermektedir. Kabul edilen başvurular ilan edilerek başvuru sahibine sertifikası teslim edilmekte, ayrıca işletmeye karekod yerleştirilerek, konukların kodu okutarak ilgili denetim süreçlerine ve bilgilerine ulaşması sağlanmaktadır.

  • İzlenme: 459