Skip to main content

Çevre Danışmanlık Firmalarının Görevleri Nelerdir?

Çevre danışmanlık firmaları, kendilerine verilen yetki ile ilgili yönetmelikler kapsamında saha görevlerini yürütmek ve takip etmekle görevli firmalardır. Bağlı oldukları yönetmeliklere göre iş tanımları, sorumluluk alanları ve görevleri belirlenen çevre danışmanlık firmaları, deneyimli kadroya sahip oldukları zaman, profesyonel hizmet almak isteyenlerin tüm işlemlerini kolaylıkla halledebilmektedir. Bu yüzden çevre danışmanlık firmalarının görevleri konusunda özellikle hizmet almak isteyen işletmelerin genel bir bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

Çevre Danışmanlık Firmalarının Görevleri Nelerdir? - Model Çevre

İnsanların daha temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamaya hakları vardır. Bu hak hem insanların kendi sorumluluğunda hem de devletin denetimindedir. Çevreyi gelecek nesiller için korumak adına çevre danışmanlık firmaları devletin belirlediği görevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Çevre kirliliğini önlemek adına yapılması gereken tüm çalışmalar ve alınması gereken tedbirler çevre danışmanlık firmalarının görevleri arasındadır. Sağlıklı bir çevre demek, sanayi faaliyetlerinin doğayı kirletmesinin önlenmesi demektir. Çeşitli endüstriyel faaliyetlerin istemsiz şekilde doğaya kalıntı bıraktıkları görülmektedir. Bu tip faaliyetler sonucunda doğaya zararlı atık bırakılmaması için önlem alınmadı gerekir.

Bakanlık tarafından doğru şekilde yetkilendirilmiş çevre danışmanlığı hizmeti veren firmaların en genel görevi çevrenin korunmasını sağlamaktır. Bunu yarken üstlendiği misyon gereği firmalara danışmanlık verir. Devlet tarafından düzenlenen ve yayınlanan Çevre Kanunu çeşitli faaliyetlerin nasıl yapılması gerektiği konusunda danışmanlık firmalarına yetki vermek ve vizyon sağlamaktadır. Çevre izin ve lisans başvurusu başta olmak üzere firmaların görev tanımları arasında birçok işlem yer almaktadır.

Neden Çevre Danışmanlık Hizmeti Almalısınız?

Peki neden çevre danışmanlık hizmeti almalısınız veya çevre danışmanlığı hizmeti almak zorunda mısınız? Bu konuda yayınlanan yönetmeliklerde hangi işletmelerin bu hizmeti almak zorunda olduğu, hangi işyerlerinin çevre mühendisi istihdam etmeleri gerektiği, hangilerinin ise profesyonel danışmanlık firmalarından hizmet satın alması gerektiği belirtilmektedir. İşletmeler çevre danışmanlık firmasındaki yetkililer tarafından incelenir. Belirli bir kontrol listesine göre maddelerin yerine getirilip getirilmediği sorgulanır. Eksik olan maddelerin ve işlemlerin gerçekleştirilmesi ve tamamlanması için gerekli görüşler bildirilir.

Neden Çevre Danışmanlık Hizmeti Almalısınız? - Model Çevre

Kanunun istediği nizam doğrultusunda işletmelerin faaliyetlerinin çevreye uygun hale getirilmesi sağlanır. İş güvenliği çalışmalarına benzeyen bu işlemlerde çevre korunmaktadır. Bunun için alınan numuneler veya ölçüm kitleri laboratuar ortamında incelenir ve çevreye zarar vereceği düşünülenler engellenir. Çevre konusunda alınan belgeler, yapılması gereken başvurular ve yapılacak çalışmalar entegre bilgi sistemine çevre danışmanlık firması tarafından girilmektedir. Yetkilendirilen çevre mühendisi otomasyona giriş için tüm işlemleri yapmakla yükümlü olmaktadır.

Diğer yandan Bakanlık veya İl Müdürlükleri tarafından yapılacak denetimlerde danışmanlık firmasının çevre görevlisi de hazır bulunarak kontrollere eşlik eder. Sorulan soruları yanıtlayarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verir. Onay alan kurumların faaliyetlerine başlaması sağlanır. Faaliyetlerine devam eden ve izin onayı uzatılacak olan işletmelerin ise uzatmaları yapılır. Tüm bu süreçlerin planlanması konusunda çevre danışmanlık firmaları deneyimlidir.

İstanbul Çevre Danışmanlık Firmaları

İstanbul çevre danışmanlık firmaları bölgede faaliyet gösteren ve çevre koruma konusunda riskli faaliyetler yapan tüm işletmelere, şirketlere, fabrikalara ve benzeri işyerlerine hizmet vermektedir. Türkiye’nin sanayileşme yoğunluğu en fazla olan Marmara Bölgesi’nde faaliyet gösteren tesislerin çevre danışmanlığı konusunda profesyonel hizmet almasını sağlayan Model Çevre Danışmanlık firması, uzman personeli ile çalışmalarına devam etmektedir.

İstanbul Çevre Danışmanlık Firmaları - Model Çevre

Çevre Bakanlığı’nın işletmelerden istediği kriterleri yerine getirmek için belirli bir sürecin takip edilmesi gerekir. Bu süreçte başvurular yapılır, belgeler yüklenir ve sonuç beklenir. Bu aşamada hata yapılması süreci uzatacaktır ve faaliyetlerinize başlamanızı geciktirecektir. Bu yüzden profesyonel bir hizmet almanız ve faaliyetlerinize başlamamanın vermiş olduğu zararın önüne geçmeniz sizin lehinize olacaktır.

  • İzlenme: 643