Skip to main content

Asbest Söküm Uzmanı Kimdir?

Asbest söküm uzmanı, asbestle ilgili yapılacak her türlü bertaraf işleminde, tüm aşamalarda yetkin olan ve diğer çalışanları bu minvalde yönlendiren uzmandır. Asbestle çalışmanın tehlikeli olduğu bilinmekle birlikte, ilerleyen safhalarda maruz kalındığında çok ciddi tehlikelerin olabileceği de göz ardı edilmemelidir. Bu yüzden asbest tespiti yapılmak istendiğinde alanında uzman personelden yardım alınarak ortam izole şekilde çalışma yapılmalıdır.

Asbest Söküm Uzmanı Kimdir? - Model Çevre

Genellikle çatıda bulunan asbestin, uzun yıllar içme sularını taşıyan borularda da kullanıldığı ve bunun birçok ciddi sağlık sorununa yol açtığı görülmüştür. Ev sahipleri için kabus olarak nitelendirilebilecek şekilde tehlike arz eden bu madde, özellikle binanın yıkım aşamasında veya göreceği herhangi bir tadilatta ciddi önlemler ile çalışılması gerektiğinin de altı dikkatle çizilmektedir. Sağlıkla ilgili risk teşkil etmesinin yanı sıra söküm işleminin belirli bir maliyet tutması da insanları düşündürmektedir. Bu konuda profesyonel çalışma yapan birçok firma bulunmaktadır ve en güvenilir olanlar arasında hiç şüphesiz çevre danışmanlık firmaları da bulunmaktadır.

Asbest söküm uzmanı anılan tüm bu tehlikeli süreçlerin başarıyla ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesine aracılık etmektedir. Bu yüzden asbest ile ilgili çalışmalarınızda deneyimi firmalar ile görüşerek sertifikalı uzmanların olduğu çalışmalar talep etmelisiniz.

Asbest Söküm Uzmanı Ne İş Yapar?

Asbest söküm uzmanı ne iş yapar konusunda söylenmesi gereken ilk şey; meslekten olmayan birinin asbesti doğru bir şekilde tanımlamasının imkansız olduğu gerçeğidir. Asbestin uygunsuz ve eğitimsiz kullanımı ilgili işçilerin ve tüm paydaşların sağlığını tehlikeye atabilir. Diğer yandan asbestin sökümü için yasal düzenlemelere uyulması gerektiği, ihlal ve ihmallerin cezalandırılacağı gerçeği, asbest söküm uzmanına neden ihtiyaç duyulduğunun da açık bir göstergesidir. Asbestin bulunduğu bir ortamda yapılacak söküm, poşetleme, taşıma, saklama ve bertaraf edileceği tesise taşıma işlemlerinin tamamı asbest söküm uzmanının gözetiminde gerçekleştirilmelidir.

Asbest Söküm Uzmanı Ne İş Yapar? - Model Çevre

Öte taraftan asbest söküm uzmanı ilgili çalışanların gerekli eğitimleri alıp almadıklarını da incelemelidir. İş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve asbest danışmanları aracılığı ile alınması gereken bu eğitimler çalışanların sağlığını korumalarını sağlamaktadır. Dirençli ve uzun ömürlü mineral elyaf asbest, lifli yapısı ve barındırdığı toz nedeniyle çalışanların çok dikkat etmesi gereken tehlikeli maddeler arasındadır.

Alınan şüpheli numune laboratuarda incelenmek üzere korunaklı şekilde gönderilir. Numuneler, havaya zararlı asbestli liflerin salınmaması için yalnızca katı güvenlik önlemleri altında alınabilir. Bir malzemenin asbest içerip içermediği ancak sonraki laboratuar testi yardımı ile kesin olarak söylenebilir.

Asbest Söküm Uzmanı Hangi Yeterliliklere Sahip Olmalıdır?

Asbest söküm uzmanı Bakanlığın belirlediği kriterlere sahip olmak zorundadır. Belirli bir alan mezunu olmak ve yapılan sınavda başarılı olmak istenen en önemli göstergelerdir.  Asbestin oluşturduğu tehlikeyi fark etmeden yapılacak tüm çalışmalar insan sağlığını tehlikeye atacaktır. Sadece çalışanlar açısından değil; aileleri açısından da riski fark etmek gerekmektedir.

Asbest Söküm Uzmanı Hangi Yeterliliklere Sahip Olmalıdır? - Model Çevre

Asbest içeren maddelerle ilgili yapılacak çalışmalarda mümkün olan en yüksek güvenlik önlemleri alınmalıdır. Asbest söküm uzmanı bu yeterliliklere sahip uzman olarak çalışmalara yön vermelidir. Hem çatıda hem de bina içinde yapılacak faaliyetlerde çalışacak tüm personel eğitimden geçirilmelidir. Bu eğitimlerin yetkili kuruluş ve personeller tarafından verilmesi, belge düzenlenmesi, çalışanların kişisel koruyucu donanımlar ile çalışması işverenin de sorumluluğundadır.

Ülkemizde asbest ile yapılacak çalışmalar ile ilgili son zamanlarda oldukça kapsamlı değerlendirmeler yapılmış yönetmelikler oluşturulmuş ve kimlerin yetkili olduğu belirlenmiştir. Bakanlık koordinesinde yapılan çalışmalarda asbest eğitimi veren kuruluşlar, yetiştirilen uzmanlar ve yapılan eğitimler denetlenmektedir. Asbest söküm uzmanı da bu sürecin en kalifiye personeli olarak görev yapmaktadır.

  • İzlenme: 520