Skip to main content

Asbest Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

Asbest danışmanlığının ne işe yaradığını açıklamadan önce; ana maddesi olan asbestin ne olduğunu tanımlayalım. Asbest bir diğer adıyla amyant; ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere oldukça dayanıklı, esnek, lifli bir yapıda olan kanserojen bir mineraldir. Yapısından dolayı endüstrinin pek çok alanında kullanılmıştır. Halk arasında asbeste; ak toprak, çorak toprak, beyaz toprak, gök toprak gibi isimler de verilir.

Asbest Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

Asbest Maddesinin Zararları Nelerdir?

Asbest; insan sağlığına ve çevreye son derece zararlı olan kanserojen bir maddedir. Solunum yolu ile insan vücuduna girdiği zaman, akciğere büyük oranda zarar verir ve ilerleyen süreçlerde kansere bile sebebiyet verebilir. Cilt ile temas ettiğinde, cilt üzerinde yaralara neden olduğu bilinmektedir.

Asbestin son derece insan sağlığına zararlı bir madde olmasından dolayı, Türkiye’de 31.12.2010 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğe göre asbest üretimi ve asbest kullanılması yasaklanmıştır. Ancak hala daha önceden kullanılmış olan asbestli maddelerin sökümü, yıkımı, tamiratı, bakımı ve geri dönüşümü sırasında asbeste maruz kalındığı tespit edilen hususlardandır. Asbest sökümün sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve olası zararın en az düzeye indirgenmesi için asbest sökümünün detaylı bir şekilde planlanması ve gerekeli tedbirlerin alınması son derece önemlidir.Tüm bu nedenlerden dolayı asbest danışmanlığı hizmeti gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Asbest Danışmanlığının İçeriği

Asbest ülkemizde 2010 yılından bu yana kullanılması yasak maddelerdendir. 2010 yılına kadarki süreç incelendiği zaman asbestin bulunduğu ortamlarda çalışan kişilerin, asbestten dolayı birtakım sağlık sorunları yaşadığı tespit edilmiştir. İnsan sağlığı üzerinde ciddi etkileri olan asbestin çalışma alanlarından çıkarılması ve bu alanların asbestten arındırılması gereklidir.

Asbest sökümü esnasında çevrenin ve insanların zarar görmemesi için, konusunda yetkinliğe sahip asbest danışmanlığı hizmeti veren Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden uzman yardımı talep edilmelidir. Asbest sökümünün sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için, öncelikle söküm alanının ve söküm sürecinin detaylı bir şekilde incelenmesi akabinde bir iş planı oluşturulması önem arz etmektedir. Asbest söküm çalışmalarının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için bu süreçte görevli olan kişilerin sahayı en ince ayrıntısına kadar incelemesi, asbestin insan sağlığına verebileceği tüm zararları önlemesi açısından gereklidir. Gerekli tedbirlerin alınması amacıyla, tespit çalışmaları eksiksiz yerine getirilmelidir.

Asbest Danışmanlığının İçeriği

Asbest Sökümü Nasıl Yapılır?

Asbest içeren binaların yıkımları diğer binalardan farklılık göstermesi gereklidir. Asbestli alanlardan arındırılmadan yıkımı gerçekleştirilecek binalar insan ve çevre sağlığına ciddi tehdit oluşturacaktır. Öncelikle bu alanların asbestten arındırılması gerekir.

Asbest sökümü çalışmaları yapılmadan önce bu konu ile ilgili yayınlanmış mevzuat titizlikle incelenmelidir. İlgili mevzuatta asbest sökümü aşamasında alınacak önlemler, bu çalışmalarda kimlerin sorumlu olacağı, çalışma sırasında dikkat edilmesi gerekenler, asbest oranlarının ne derece tehlikeli olduğu belirtilmektedir.

Asbest sökümü, gerektirdiği teknik bilginin fazlalığı nedeniyle danışmanlık alınmadan yapılması mümkün olmayan bir işlem olup, çalışanların sağlığının korunması noktasında uzman kişi ve kuruluşlardan mutlaka yardım alınmalıdır.

Asbest Sökümü Nasıl Yapılır?

Asbest Söküm Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Asbest söküm uzmanları, sökümü yapılacak olan alanlarda asbest içeren malzemeleri tespit ederler. Yaptıkları incelemeler sonucunda bir asbest raporu hazırlarlar. Hazırlanan bu rapor minvalinde söküm işleminin yol haritasını çıkarırlar. Asbest sökümü işlemleri gerçekleştirilirken sökümü gerçekleştiren elemanlara danışmanlık görevini üstlenirler.

Asbest söküm uzmanı olmak için asgari koşul iş güvenliği uzmanı olmaktır. Bu konuda eğitim veren üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak,  C sınıfı iş güvenliği eğitimini başarı ile tamamlamak gereklidir. Bu koşulları sağlayan bireyler; asbestin özellikleri, tehlikeleri ve söküm için gerekli teknik bilgileri içeren 5 gün sürecek olan eğitimlere katılırlar. Eğitim sonunda yapılan sınavlarda en az 70 puan alan bireyler Asbest Söküm Uzmanlığı belgesini almaya hak kazanırlar.

  • İzlenme: 572